Дайджест головних новин 30.12/05.01
Всі новиниДата
06 Січ 2025
1️⃣ Замороженні російські активи
Україна отримає $15 млрд у межах проєкту PEACE in Ukraine, які забезпечені майбутніми доходами від заморожених російських активів. Угоду підписали Міністерство фінансів України та Світовий банк. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що ці кошти є частиною внеску США у $20 млрд за ініціативою G7 і будуть спрямовані на соціальні та гуманітарні потреби. Він висловив подяку за підтримку, яка змушує агресора платити за війну.
Також прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що у 2025 році Україна планує розробити та затвердити механізм повної конфіскації російських заморожених активів. За його словами, ці кошти стануть основою фінансування відновлення країни та забезпечення її стійкості. Шмигаль також зазначив, що уряд має чіткий план на 2025 рік щодо забезпечення пенсій, зарплат і соціальної підтримки, очікуючи додаткові кошти від ЄС, МВФ і $50 млрд від країн G7 та ЄС, які будуть забезпечені конфіскованими активами.
Президент України Володимир Зеленський запропонував обраному президенту США Дональду Трампу використовувати заморожені російські активи на суму $300 млрд для закупівлі американської зброї. За словами президента, це стане економічно вигідним для США та гарантією безпеки для України, адже кошти підуть на військову підтримку, використовуючи саме російські ресурси. Зеленський також підкреслив важливість посилення санкцій проти російських енергоносіїв і тіньового флоту та наголосив на ролі НАТО як ключової безпекової гарантії для України.
2️⃣ Санкції, їх обхід та порушення
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що санкції проти Росії демонструють ефективність, але їх потрібно посилювати. Він закликав закрити існуючі лазівки та посилити тиск у таких сферах, як тіньовий флот, металургія, скраплений природний газ, заморожені активи, атомна енергетика, військова промисловість та IT-сектор. За його словами, це необхідно для подальшого підриву економічних можливостей Росії.
Фінська митниця зафіксувала понад 900 спроб незаконного вивезення підсанкційних товарів до Росії з 2022 року, хоча у 2024 році кількість порушень зменшилася через закриття фінсько-російського кордону. Переважно йдеться про дрібні порушення з боку приватних осіб, але також виявлено сплановані схеми постачання товарів для російської армії. У жовтні 2024 року розпочато розслідування щодо компанії, яка незаконно транспортувала до Росії дрони, гідролокатори та іншу електроніку на суму в сотні тисяч євро.
П'ять російських мільярдерів, які перебувають під санкціями Заходу, контролюють компанії, що постачають понад 75% хімічних компонентів для виробництва вибухівки в Росії. Ці матеріали транспортуються залізницею на великі заводи з виробництва вибухових речовин, попри західні санкції. Розслідування показує, що ці компанії уникають значних фінансових обмежень і продовжують імпортувати критично важливі товари зі США та ЄС. Тим часом Кремль активно інвестує у військове виробництво, виготовивши у 2024 році 2,4 мільйона артилерійських снарядів та імпортувавши ще 3 мільйони з Північної Кореї.
Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США (OFAC) уклало угоду зі SkyGeek Logistics, Inc. на суму $22 172 для врегулювання потенційної цивільної відповідальності за шість порушень санкцій. У 2024 році SkyGeek здійснила дві спроби повернення коштів та відправила чотири вантажі особам з ОАЕ, які перебувають під санкціями через зв’язок із аерокосмічним і технологічним секторами Росії. OFAC врахувало добровільне розкриття порушень та їхню нерегулярність під час визначення суми угоди.
3️⃣ Конфіскаційна політика України
У 2024 році Україна стягнула до бюджету 2,5 млрд грн російських активів, що стало одним із ключових досягнень роботи Міністерства юстиції. Серед інших результатів: документування тисяч воєнних злочинів, запуск вебпорталу для збору фактів порушень прав людини, створення реєстрів для захисту депортованих дітей та обліку збитків, зокрема пошкодженого майна та вимушеного переселення. Мін'юст також відзначив прогрес у протидії рейдерству, ратифікацію Римського статуту та впровадження санкційної політики.