Дайджест головних новин 21.10/27.10

Всі новини

Дата

27 Жов 2024


     

      ⓵  Стан заморожених російських активів 

 

  Сьогодні блок про стан заморожених російських активів розпочинаємо з хороших новин — ЄС остаточно ухвалив надання Україні кредиту до €35 млрд. Рішення підтримали депутати Європарламенту 22 жовтня.  Під час дебатів перед голосуванням деякі депутати висловили занепокоєння через корупційні ризики, але більшість наголосила на необхідності підтримки України в її боротьбі, яка є важливою для безпеки Європи. 23 жовтня Рада ЄС остаточно схвалила рішення. Нагадаємо, що ЄС планує гасити цей кредит коштом прибутку від заморожених активів Росії. Очікується, що кошти передадуть Києву до кінця цього року.

 

  Також лідери країн G7 досягли консенсусу щодо того, як надати Україні кредит у $50 млрду рамках Надзвичайної програми прискорення надходжень (ERA), що будуть фінансуватися доходами від заморожених російських активів згідно з міжнародним правом та правовими системами країн G7. Кошти спрямують через канали бюджетної, військової та реконструкційної допомоги, а виплати планують розпочати до кінця року. Лідери G7 підтвердили свою непохитну підтримку України, яка захищається від російської агресії, наголосивши, що G7 залишатиметься солідарною з Україною стільки, скільки буде потрібно для її перемоги та відновлення.

 

  Крім цього, країни G7 планують зберегти замороженими російські активи навіть після завершення війни в Україні, поки росія не компенсує збитки, завдані своєю агресією. Про це повідомляє Nikkei з посиланням на джерела в G7. Очікується, що офіційну заяву з цього приводу буде оприлюднено найближчим часом, і, згідно з проєктом документа, лідери G7 підтверджують, що російські активи залишатимуться знерухомленими, доки Росія не виконає свої зобов’язання.

 

  США підтвердили надання $20 млрд у межах кредиту G7, що фінансуватиметься з прибутків від заморожених російських активів, заявив заступник радника з національної безпеки Дейліп Сінгх. Ця ініціатива є безпрецедентною: вперше міжнародна коаліція використовує активи країни-агресора для підтримки постраждалої сторони. Сума буде поділена між економічною та військовою допомогою Україні, при цьому військова частина потребуватиме схвалення Конгресу. Міністр оборони Ллойд Остін зазначив, що постачання зброї та обладнання може зайняти «тижні або місяці».

 

  І наостанок у цьому блоці — Велика Британія надасть Україні кредит у розмірі £2,26 млрд (приблизно $2,93 млрд) за рахунок прибутків від заморожених російських активів. Цей кредит також є частиною програми допомоги G7. Кредит доповнить існуючу щорічну допомогу Британії Україні у розмірі £3 млрд, підтверджену прем’єр-міністром на початку свого перебування на посаді.

 

      ⓶ Санкційний режим та спроби його обходу

 

  Білий дім оголосив про підготовку нових санкцій проти країн і посередників, які допомагають Росії у веденні війни, повідомила міністр фінансів США Джанет Єллен. Санкції націлені на посередників у третіх країнах, що постачають Росії критичні матеріали для її армії, а також на осіб, пов’язаних з енергетичним сектором і банками в Росії. Офіційне оголошення про новий пакет санкцій очікується вже цього тижня.

 

  Також на зустрічі заступників міністрів фінансів G7 у Вашингтоні представники США запропонували ввести санкції на російський паладій і титан, щоб посилити економічний тиск на Росію. Паладій є ключовим для виробництва мікросхем і автомобільних каталітичних нейтралізаторів, а титан широко використовується в авіації та медицині. Незважаючи на те, що США вже додали російський титан до санкційного списку, уряди країн Заходу обережно підходять до цього питання, остерігаючись впливу на світові ринки та свої виробничі ланцюги.

 

  ЄС готується посилити санкції проти росії на випадок перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США, побоюючись, що його повернення може послабити зусилля з ізоляції Москви. Дипломати розглядають заходи для зміцнення та тривалого збереження санкцій, включно з більш жорстким контролем підозрілих вантажів, що прямують до Росії, посиленням обмежень на транспортування нафти та зміною процедури поновлення заморожування активів російського центрального банку. ЄС також планує додати до санкційного списку 45 кораблів і запровадити положення, яке зобов’яже дочірні компанії компаній ЄС у третіх країнах обмежувати реекспорт певних товарів до Росії.

 

  Конституційний суд Чехії відхилив скаргу українсько-російського підприємця Дмитра Калантирського, який оскаржував дії Верховної прокуратури, що розпочала проти нього кримінальну справу за порушення міжнародних санкцій. Калантирського підозрюють у зберіганні грошей компанії, пов’язаної з Аркадієм Ротенбергом — наближеним до президента Росії Володимира Путіна, який потрапив під санкції після анексії Криму. Йдеться про суму в майже 100 мільйонів крон (приблизно €4 млн). Калантирський подав кілька скарг до Конституційного суду, включаючи вимогу скасувати конфіскацію його активів, але суд їх поступово відхиляє.

 

  Міністри фінансів країн G7 заявили про посилення зусиль для запобігання ухиленню Росії від санкцій на нафту, запроваджених після вторгнення в Україну. У спільній заяві після зустрічі у Вашингтоні вони підтвердили готовність вжити додаткових заходів для запобігання порушенню встановлених цінових обмежень на російську нафту, а також збільшити витрати для Росії за використання тіньового флоту, що обминає санкції. G7 планує активізувати контроль над фінансовими установами, що сприяють обхідним схемам, і зазначила, що деякі російські банки створили зарубіжні дочірні компанії для допомоги у продажу санкційних товарів.

 

      ⓷ Санкційні успіхи України

 

  ВАКС задовольнив позов Міністерства юстиції України про застосування санкцій до співачки Таїсії Повалій, конфіскувавши її активи на користь держави. Санкції включають стягнення семи земельних ділянок, житлового будинку, домоволодіння, двох транспортних засобів, чотирьох пристроїв для відстрілу набоїв та майнових прав на дев'ять музичних творів. Таїсія Повалій, відома своїми проросійськими поглядами, наразі мешкає в Москві. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

 

  Апеляційна палата ВАКС остаточно відхилила апеляційні скарги щодо конфіскації активів російського олігарха Алішера Усманова на користь України, залишивши рішення ВАКС від 25 вересня без змін. Санкції включають стягнення понад 165 тисяч тонн залізорудної продукції та 100% статутного капіталу ТОВ «Петер-Сервіс Україна». Усманов та його партнери, які здійснюють діяльність у стратегічних для економіки Росії галузях, визнані причетними до підтримки агресивної політики Росії шляхом сплати податків, постачання продукції та послуг оборонному сектору, а також спонсорування пропаганди. Рішення набуло законної сили та оскарженню не підлягає.