Дайджест головних новин 09.09/15.09
Всі новиниДата
15 Вер 2024
1️⃣ Заморожені російські активи
Політика ЄС щодо замороження російських активів продовжує набирати обертів. Європейський суд відхилив апеляцію російського Національного розрахункового депозитарію (НРД) щодо скасування санкцій ЄС, накладених у 2022 році через його роль у фінансуванні російського вторгнення в Україну.
Сума заморожених активів НРД у бельгійському депозитарії Euroclear сягає 70 млрд євро.
Суд зазначив, що НРД не довів помилковість оцінки ЄС щодо його системної значущості у фінансовій системі Росії. Рішення може бути оскаржене у вищій інстанції.
2️⃣ Формування санкційної політики
У цей час, Рада ЄС продовжила санкції проти Росії ще на пів року, до 15 березня 2025 року. Вони спрямовані проти понад 2200 осіб та організацій, відповідальних за підрив територіальної цілісності, суверенітету й незалежності України.
Також в ЄС обговорюється можливість продовження санкцій проти Росії на 36 місяців або безстроково, зокрема через необхідність зберегти заморожені російські активи для виплати майбутніх репарацій. Але для ухвалення цього рішення необхідна згода всіх 27 країн-членів ЄС, що може ускладнити ситуацію через позицію Угорщини. Усе це відбувається на тлі вимог Вашингтону надати гарантії, що заморожені активи залишатимуться заблокованими, аби уникнути необхідності звертатися до Конгресу для виділення фінансування. Час обмежений, оскільки кредит на 50 млрд доларів, узгоджений "Великою сімкою", пов'язаний із майбутнім траншем МВФ для України.
А ось Велика Британія ввела нові санкції проти тіньового російського флоту, що займається експортом нафти та фінансуванням військової машини Москви. Під санкції потрапили ще 10 суден. Три судна з санкційного списку – "Николай Зуев", NS Asia і "Залив Анива" – з моменту початку повномасштабного вторгнення Росії перевезли російської нафти на понад 5 мільярдів доларів.
Загалом, під санкціями наразі перебуває 25 суден тіньового флоту. Велика Британія стверджує, що ці санкції вже позбавили Росію активів і доходів на суму понад 400 мільярдів доларів з лютого 2022 року, що еквівалентно ще чотирьом рокам фінансування її вторгнення в Україну.
Не відстає у впровадженні нових санкцій і США: тут запровадили посилені санкції проти Росії в IT-сфері, які спричинили вихід низки провідних компаній та сервісів з російського ринку. Наприклад, з 12 вересня Google заблокував реєстрацію акаунтів за російськими номерами і позбавив блогерів можливості заробляти через AdSense. Atlassian, Jira, Trello та Confluence повністю вийшли з російського ринку, а сервіси Notion і Miro стали недоступними.
3️⃣ Реалізація санкційної політики
Впровадження санкцій – це лише половина справи, не менш важливою є їхня ефективна реалізація.
Так, литовські митники оштрафували дві місцеві компанії на 10 тисяч євро кожну за порушення міжнародних санкцій проти Росії. Компанії надавали послуги з тимчасового зберігання, митного оформлення та представництва для товарів, вироблених підсанкційними російськими підприємствами, зокрема технічного вугілля та ізопренового каучуку.
У США заарештували чоловіка, якого підозрюють у незаконному продажу лазерного зварювального обладнання російській державній ядерній компанії "Росатом" у період з 2015 по 2021 роки. За даними слідства, він співпрацював із росіянином, використовуючи фальшиві експортні документи, щоб обійти законодавство США про експортний контроль.
Також вже раніше згадуваний Суд ЄС постановив, що російські олігархи, зокрема Михайло Фрідман, Петро Авен, Герман Хан та Геннадій Тимченко, зобов'язані декларувати свої кошти та майно, які підлягають замороженню в рамках санкцій, запроваджених після вторгнення Росії в Україну. Олігархи намагалися оскаржити ці вимоги, але суд відхилив їхні аргументи, зазначивши, що такі заходи необхідні для протидії спробам обійти санкції та забезпечити їх ефективність.