Дайджест головних новин 26.08/01.09
Всі новиниДата
02 Вер 2024
1️⃣ Європейські країни союзники продовжують працювати над розробкою механізму передачі заморожених російських активів Україні. Наприклад, Польща закликає ЄС передати Україні усі заморожені активи Центрального банку Росії, а не лише прибутки від них. Заступник голови МЗС Польщі Бартошевський наголошує, що це технічно можливо і є політичним питанням.
➖Водночас у самому ЄС продовжується процес створення умов для надання Україні кредиту в €50 млрд за рахунок майбутніх доходів від заморожених російських активів. ЄС планує розвивати цей механізм незалежно від позиції США, оскільки останні побоюються обмеженої тривалості європейських санкцій проти Росії, зважаючи що всередині ЄС є протидія з боку Угорщини.
➖Також заявляється, що частина від заморожених російських активів, буде направлена на енергетичну підтримку України. Зокрема, зі слів посла ЄС Катаріна Матернова, частина з першого траншу, що надійшов у липні, а це €1,5 мільярда, призначається саме для підготовки України до наступної зими, оскільки проблема з енергетикою стає з днями все більш гострою. Наступний транш ЄС планує передати вже в березні 2025 року.
2️⃣ Санкційний тиск на Росію та її прихильників суттєво посилюється. США наклало нові санкції на 400 фізичних осіб і компаній, які є представниками ключових галузей — енергетичної, металургійної та гірничодобувної. Під санкції потрапили компанії з ОАЕ, Гонконгу, Туреччини, Казахстану, Киргизстану та Китаю, які були посередниками для експорту санкційних товарів у Росію та Білорусь. Китай гостро відреагував на санкції з боку США та закликав останніх припинити “правомірні дії”.
➖Однак, все частіше банки країн, які підтримують Росію, перестають працювати з російським рублем, оскільки бояться потрапити під санкції США. Так, банки ОАЕ відмовляються опрацьовувати платежі від російських компаній за китайську електронніку, аргументуючи це тим, що товари не надходять до Еміратів. Також подібну політику почали проводити турецькі державні банки, зокрема банк Ziraat, який займав першу місце в країні за розміром активів.
3️⃣ МЗС Литви та Латвії повідомляють про високу залученість країн в уніфікації санкцій проти Росії та Білорусі. Повне узгодження санкцій забезпечить більший контроль над їх обходом, і тим самим продовжить посилювати санкційний тиск на росію та її поплічників.
➖Крім цього, в ЄС нагадують про необхідність використання жорсткіших заходів проти обходу санкцій на тлі зростання експорту товарів держав ЄС в країни, що розташовані близько до Росії. Наголошується, що найбільший пласт роботи має вестися країнами-членами на місцевому рівні, що дасть основу для подальшої роботи вже на рівні ЄС.
➖Також на минулому тижні стався перший випадок, коли компанія сама виявила обхід санкцій їх конкурентами. Так, компанія Hindenberg Research провела розслідування щодо компанії Super Micro, під час якого виявилось, що Super Micro продовжує експортувати до Росії обладнання, яке пов’язане із обробкою даних та штучного інтелекту і може використовуватись за військовим призначенням.
Міжнародні схеми обходу санкцій все ще активно функціонують. Так, наприклад, у США заарештували громадянина Угорщини за спробу незаконного експорту американського військового обладнання до Росії.
Йдеться про експортування 200 радіостанцій через мережу філій в Іспанії, Сербії, Угорщині, Латвії та інших країнах. А київські митники викрили схему ввезення водонагрівачів підсанкційної компанії в Україну на суму понад 2 млн грн. За схемою товар мав потрапити до України через третю країну.