США вимагають від ЄС гарантій щодо санкцій для надання Україні кредиту на $50 млрд

Всі новини

Дата

05 Чер 2024


США готові надати Україні кредит на $50 млрд за рахунок прибутків від заморожених російських активів, якщо ЄС зможе продовжити санкції проти Москви на невизначений термін.

 

Термін дії запроваджених обмежень проти російських активів ЄС необхідно продовжувати кожні шість місяців.

 

США потрібне продовження цих санкцій за одностайною згодою країн ЄС до кінця війни, адже це зможе гарантувати те, що Вашингтон не залишиться “у пастці” виплати боргів.

 

Однак будь-яка така зміна режиму ЄС вимагатиме схвалення лідерів країн Союзу, зокрема угорського прем'єра Віктора Орбана, який уже давно є затятим критиком санкцій проти рф.

 

Основним варіантом, який розглядається, є план США надати Києву позику, можливо, в тандемі з іншими країнами G7, що приблизно відповідає обсягам “несподіваних доходів” від сотень мільярдів доларів заморожених російських активів, які зберігаються в країнах Заходу. Дипломати кажуть, що це може залучити до 50 мільярдів доларів.

 

Точні деталі кредиту - в тому числі термін його погашення, відсоткова ставка, чи буде він наданий безпосередньо або через посередника, такого як Світовий банк, усе ще визначається. 

 

Але Вашингтон розглядає будь-який такий кредит як обумовлений тим, що ЄС спрямовуватиме прибутки від активів на погашення кредиту, а також гарантуватиме, що активи російського центрального банку в ЄС залишатимуться замороженими доти, доки росія не погодиться заплатити за шкоду, заподіяну Україні.

 

Така застава має вирішальне значення, оскільки більша частина російських активів зберігається в бельгійському центральному депозитарії Euroclear. Ці активи приносять приблизно три млрд євро прибутку на рік. 

 

Якщо прибутку не вистачить для необхідних виплат або якщо ЄС не вдасться домовитися про продовження санкцій, відповідальність потенційно ляже на США. Штати обговорюють інші можливі варіанти розподілу цього ризику з партнерами по G7.

 

Інший варіант, який розглядається, передбачає, що ЄС разом з іншими країнами G7 фактично надасть Україні двосторонні кредити, забезпечені прибутками від російських активів, заморожених у їхніх власних юрисдикціях.

 

Загалом, те, що буде із замороженими російськими активами, вирішуватиметься в червні на саміті лідерів G7. 

 

Джерело: Дзеркало тижня, Financial Times