Білоруські та російські пропагандисти вільно діють у соцмережах попри наявні санкції
Всі новиниДата
27 Гру 2024
Звіт, ґрунтується на кейсах, про які повідомили Science Feedback, Alliance4Europe, Democracy Reporting International, Logically Facts, Alliance for Securing Democracy – Німецький фонд Маршалла, Prose Intelligence, Університет Седерторна та Італійська федерація з прав людини (FIDU). Мережа протидії дезінформації підготувала звіт, який об'єднує понад 30 ініціатив громадянського суспільства, університетів, новинних організацій, фактчекінгових організацій та незалежних експертів, насамперед з Європи та Північної Америки.
У попередніх звітах за 2024 рік підкреслювалася наявність підсанкційних організацій у Meta, Google, TikTok, Telegram та X. Такими висновками поділилися з платформами. Однак контент, виявлений у цих звітах, не був видалений із сайтів, за винятком TikTok.
На додаток до попередніх 250 було виявлено приблизно 370 нових потенційних порушень санкцій. В основному це стосувалися профілів на платформах соціальних мереж із загальною кількістю підписників понад 23 мільйони осіб.
На всіх платформах, крім TikTok, 83% облікових записів, що належать підсанкційним організаціям або приватним особам, залишаються доступними в ЄС, навіть незважаючи на те, що на них було повідомлено про поширення забороненого контенту. Натомість 48% «неофіційних» пропагандистів були недоступні користувачам у ЄС і продовжували публікувати такий контент.
Спостерігаються нові випадки ухилення від санкцій, що свідчить про те, що ця проблема є широко поширеною, а заходи, які впроваджують платформи для її вирішення, є недостатніми. У звіті також підкреслюється, що технологічні компанії більш успішні у боротьбі з порушеннями авторських прав.
Багато пропагандистських акаунтів, у тому числі підсанкційних, ймовірно, отримають вигоду від програм монетизації конкретних платформ, таких як дохід від реклами в Telegram і YouTube або підписки на Facebook. Це дозволяє їм знаходити альтернативні джерела фінансування.
"З огляду на легкість, з якою такий незаконний контент був виявлений, команди з дотримання вимог Meta, Google, X/Twitter, TikTok і Telegram повинні розслідувати, чому вони, схоже, не вжили достатніх заходів для обмеження доступу", - йдеться у звіті.
Що стосується білоруських юридичних та фізичних осіб, які потрапили під санкції, то найвідоміші державні медіаканали з Білорусі працюють офіційно та безперебійно на всіх платформах ЄС. Виявлено дев'яносто потенційних порушень. Крім того, білоруські організації можуть почуватися більш захищеними під час операцій, ніж їхні російські колеги.
"Хоча правовий режим є однаковим для двох країн, білоруські санкції привернули значно меншу увагу громадськості, ніж ті, що застосовуються до російських суб'єктів. Ця невідповідність є цікавим тестом на те, наскільки платформи вживають активних заходів для дотримання режиму санкцій ЄС за відсутності розголосу", - йдеться у звіті.
На всіх досліджуваних платформах, за частковим винятком TikTok, офіційні акаунти найвідоміших підсанкційних білоруських ЗМІ є загальнодоступними, а виявлених ознак модерації дуже мало. У документі йдеться, що інші підсанкційні немедійні організації, зокрема ті, що займаються виробництвом військової техніки, мають значну присутність на цих платформах. Така ситуація, ймовірно, порушує заборону ЄС на надання таким суб'єктам фінансових ресурсів. Також зазначається, що "білоруські санкції є білою плямою з точки зору дотримання платформами санкцій ЄС".
"З огляду на широкомасштабний характер цього явища та значимість знайдених свідчень, схоже, що режим санкцій ЄС проти білоруських акторів значною мірою ігнорувався", – наголошують автори звіту.
У документі наголошується, що білоруські медіа, які опинилися під санкціями, спеціально націлені на європейську аудиторію. Наприклад, було виявлено облікові записи, що належать Belteleradiokompania, які створюють контент литовською та польською мовами. Крім того, на сторінці «Радіо Білорусь» є відео, в якому стверджується, що ЦРУ, МІ-6 і «Моссад» організували протести Євромайдану в Україні протягом 2013-2014 років. Є заяви польського судді-втікача Томаша Шмидта, який стверджує, що Польща розпалює війну в Україні. Крім того, у відео наведено інструкцію для громадян Польщі щодо отримання білоруського громадянства.
Офіційний додаток «Белтелерадиокомпании», яка з 2022 року перебуває у санкційному списку ЄС, все ще доступний у Google Play Store на території ЄС і вже завантажений понад 100 000 разів. Цей додаток пропонує пряму трансляцію провідних білоруських державних пропагандистських телеканалів, включаючи 1, 2, 3 та 5 канали. Крім того, додаток продовжує отримувати оновлення; останнє оновлення відбулося у жовтні 2024 року.
"Це викликає значні занепокоєння щодо конфіденційності, оскільки потенційно може надати білоруським державним суб'єктам доступ до персональних даних європейських користувачів, включаючи імена, номери телефонів та іншу аналітичну інформацію", йдеться у звіті.
Серед білоруських компаній, які не потрапили під санкції, на медіамайданчиках можна знайти профіль "140 ремонтного заводу". Їхні відео демонструють виробництво та ремонт бронетехніки, зокрема різних типів застарілої радянської техніки, яку Росія використовує у війні проти України. Мінський завод колісних тракторів продовжує свою присутність у соціальних мережах ЄС. Лише у 2024 році вона поставила російському військово-промисловому комплексу 200 колісних вагонів та комплектуючих до них.
Джерело: EN.Belsat