У Латвії все ще тривають порушення санкцій

Всі новини

Дата

25 Лис 2024


За даними Митного департаменту Служби державних доходів (VID), цього року кількість випадків порушення санкцій зросла. Якщо минулого року за весь рік було виявлено 2 175 порушень, то цього року за десять місяців - 2 623.

 

Однак, якщо немає конкретних ознак навмисного порушення санкцій, нікого одразу не затримують.

 

«Звичайно, є ситуації, коли очевидно, що відбулося свідоме порушення санкцій. Якщо людина намагалася проїхати через Литву, ми отримали інформацію про ризик від Литви, і тепер вона намагається проїхати через Латвію. А бувають [інші] ситуації, коли людина приходить і каже - у неї не було інформації про те, що товар заборонений. Вони кажуть - тепер ви дали мені цю інформацію, контроль був проведений, я повертаюся і намагаюся продати товар іншим шляхом», - прокоментував Атіс Пілатс, керівник відділу управління ризиками Митної адміністрації VID.

 

Латвійський центральний банк (Банк Латвії) оцінив, що бізнес намагається обійти санкції, відправляючи заборонені товари, в тому числі предмети розкоші, до країн, де таких обмежень немає. До таких країн належать країни Центральної Азії, Об'єднані Арабські Емірати та Китай. Експорт до цих країн значно зріс після початку війни.

 

«Ми говорили з фінансовим сектором про нагляд за клієнтами, нагляд за компаніями. Якщо ви продовжуєте працювати з цими регіонами, ви повинні мати системи внутрішнього контролю. Як ви переконуєтеся, що не берете участі в обході санкцій? Це один критерій. А другий критерій - це продукт. Якщо ви виробляєте чутливий товар, який потенційно може бути використаний для війни з боку Росії, то вам також потрібно мати ці додаткові засоби контролю», - сказав Крістапс Марковскіс, керівник департаменту боротьби з відмиванням грошей Банку Латвії.

 

Митна адміністрація VID також підозрює, що підприємцям не вистачає доброчесності.

 

Але на кордоні важко зрозуміти, чи дійсно товар призначається, скажімо, для узбецького ринку, чи пунктом призначення є Росія. У підозрілих ситуаціях митний орган звертається до третіх країн для перевірки. Цього року до вересня було надіслано 113 запитів, і в більшості випадків (63%) підозри підтверджуються - товар не дійшов до місця призначення. Ця інформація може стати підставою для відкриття кримінальних проваджень.

 

Артур Коваленко, заступник директора Департаменту податкової та митної поліції VID, розповів, що основна увага приділяється затриманню великих порушників, які, можливо, навіть професійно намагаються пропонувати послуги з обходу санкцій.

 

«Є також деякі справи, які були передані до суду, де компанії, зареєстровані в Латвії, надавали послуги декларантів і брокерів, знаючи, що вони займаються і надають консультації про те, як правильно обійти санкції. Вони намагалися оформити документи так, щоб у митної служби не виникало додаткових питань. Слава Богу, це не спрацювало», - розповів Артур Коваленко.

 

На сьогодні у кримінальних провадженнях за порушення санкцій на користь держави конфісковано товарів на суму 662 498,27 євро.

 

Справи про ухилення від санкцій є новою практикою для латвійських судів. Минулого року було відкрито 14 кримінальних справ за одне й те саме правопорушення - співпрацю з підсанкційним російським пропагандистом Дмитром Кисельовим і публікації на сайтах Sputnik і Baltnews. Дві з цих справ були врегульовані з прокурором минулого року. Цього року ще три справи закінчилися штрафами та громадськими роботами.

 

Є ще два рішення першої інстанції, але жодне з цьогорічних рішень ще не набуло чинності.

 

Джерело: LSM+