Україна втратила майже мільярд гривень активів російського олігарха
Всі новиниДата
21 Лис 2024
Україна, ймовірно, втратила активи підсанкційного російсько-українського бізнесмена Ігоря Наумця на суму 1 млрд грн ($24 млн). Йдеться про активи "Юніграна", які, по суті, були продані приватним компаніям бізнесмена Сергія Шапрана і таким чином остаточно вийшли з-під дії санкцій.
Cпочатку передбачалося, що активи, конфісковані у російських власників, будуть використані для відновлення України.
Проте у випадку з Наумцем та його компанією з видобутку каменю та піску "Юнігран" державний бюджет України не виграв, зазначають розслідувачі. Так, активи "Юніграна" – обладнання, будинки, транспортні засоби, земля – були передані через посередників трьом українським компаніям, створеним наприкінці 2023 року.
Лише одна посадова особа була притягнута до відповідальності за продаж – державний реєстратор, який формалізував деякі угоди. Міністерство юстиції повідомило "Схемам", що відкликало доступ реєстратора до реєстру власності та оскаржить рішення суду про поновлення цього доступу.
"У нас немає єдиного органу, який координує застосування санкцій. Наразі немає жодної відповідальності за порушення санкцій, тобто за їхній обхід", – прокоментував позаштатний радник Офісу президента Владислав Власюк. За його словами, законопроект про кримінальну відповідальність за ухилення від санкцій може бути внесений до парламенту найближчим часом.
Над колишнім офісом "Юніграна" у Житомирській області тепер майорить прапор компанії Uni Stone Plant (USP), створеної у 2023 році, через місяць після зняття арешту з активів Наумця, свідчать дані YouControl.
Зазначається, що Uni Stone Plant є одним із трьох покупців активів "Юнігран". Інші двоє – Uni Lux та Uni Service – були зареєстровані в один і той же день у листопаді 2023 року.
Також, за даними YouControl, у всіх трьох компаній одні й ті самі акціонери: 90% акцій в українського підприємця Сергія Шапрана, а 10% – у інвестиційного фонду з Данії, який належить Шапрану. "З того часу, як арешт було знято, компанії купили безліч колишніх активів "Юнігран", - йдеться у розслідуванні. Серед покупок - офіси, заводи, товарні вагони, земельні ділянки, самоскиди, екскаватори і навіть викрутки, придбані у фірм, які купили їх за зниженими цінами.
Джерело: 24 Канал